413 кг/дка е средният добив на пшеница за община Карнобат
Жътвената кампания на територията на община Карнобат приключи успешно, заявиха от ОС „Земеделие”. "Тази година се получиха добри добиви, въпреки че очакванията не бяха оптимистични предвид лошите климатични условия и тежката зима", каза гл. експерт Йорданка Тонева
Средният добив при пшеницата за община Карнобат е 413 кг/дка от 171 715 дка реколтирани площи. Пропадналите са 1385 дка. За сравнение миналата година средният добив е бил 391 кг/дка. Качеството на пшеницата е много по-добро от миналата година заради високото съдържание на глутен -на по-голяма част от продукцията е над 25-26 единици, отпускане-5-6, стъкловидността е добра.Около 80% от произведената пшеница е с добри хлебопекарни качества. Това естествено се дължи на добрите атмосферни условия по време на жътвата, но до голяма степен и на добрите грижи на земеделските производители, които доста напреднаха с технологията на отглеждане на пшеница. Влагат се и качествени суровини - семена, торове, препарати. Използва се съвременна техника и технология на отглеждане. И въпреки високата себестойност и покачването цената на горивата, които повличат след себе си и тази на торовете и препаратите, високите изкупни цени в момента компенсират тази висока себестойност. За пшеницата цените достигнаха 420 лв./тон, а при ечемика- около 430 лв./тон.
Средният добив от ечемик е 342 кг/дка от 75789 дка реколтирани площи на територията на общината, което също много добре и е малко по-малко в сравнение с получените добиви през миналата година-396 кг/дка. Пропаднали са 111 дка с ечемик.
При рапицата положението е по-различно.Въпреки че рапичните посеви бяха засети в срок, агрометеорологичните условия от началото на стопанската година не бяха благоприятни за развитието на растенията. Поради сухата и продължителна есен имаше късно поникване или въобще непоникване на растенията, а по-късно поникналите не успяха да достигнат фаза на развитие за успешно презимуване. През зимата снежната покривка беше малка, почти не се задържа или беше извята. Наблюдаваше се и ледена кора, която доведе до почти пълно унищожаване на рапицата, изтегляне на растенията. Земеделските стопани бяха принудени да разорат по-голямата част от площите.Остана само малък процент от посевите, които бяха силно проредени, слаби и състоянието на растенията беше незадоволително. За общината от 57 900 дка площи, засети със зимна маслодайна рапица, 51 000 дка пропаднаха и бяха разорани. Останалите 6 900 дка бяха реколтирани с невисок среден добив -140 кг/дка.
От засетите площи с тритикале- общо 400 дка, бяха получени 108 тона или средно 270кг/дка. Тази година в община Карнобат нямаше засята ръж.
Машинно-тракторният парк в по-голямата част от земеделските стопанства е подновен. Земеделците използват нова и съвременна техника. В жътвената кампания взеха участие 104 зърнокомбайна, около двайсетина сламопреси, 157 бр.техника, извозваща зърно.
На територията на община Карнобат са засети 137 250 дка с маслодаен слънчоглед, 16 700 дка- царевица за зърно, 2 700 дка сорго. Състоянието на пролетниците към момента не е добро. Агрометеорологичните условия не бяха благоприятни за тяхното развитие. Периодът юни-юли се характеризираше с много високи температури, крайно недостатъчно валежи и продължително засушаване. Кочаните на царевицата не можаха да се налеят и се очаква реколтата да е с 30-40% по-слаба от миналогодишната. В резултат на сушата на много места почвата е напукана, като някъде пукнатините достигат до 40-50 см дълбочина.
Липсата на дъжд ще доведе до по-ниски добиви и от слънчогледа, прогнозират от ОС „Земеделие”- Карнобат.